Liiton historiatietoja

Suomen Miekkailuliitto 1931-2011 
Suomen Miekkailu- ja 5-otteluliitto 1.1.2012 alk.  

Miekkailu Suomessa -kirja >
5-ottelu Suomessa >

Puheenjohtajat

Oskari Väänänen 1931-1932
Uno Dahl 1932-1937
Väinö A.M. Karikoski 1937-1945
Per Antell 1946-1950
Torvald Appelroth 1951-1953 ja 1963-1966
Olavi Huhtala 1953-1962
Jori Larinkari 1962-1963
Erkki Kerttula 1966-1974
Olavi Mannonen 1974-1976
Erlkki Nurmi 1976-1983
Heikki Saarento 1984-1987
Nils-Robert Sjöblom 1988-2001
Jan Bade 2002-2003
Kimmo Pentikäinen 2004-2011
Kalle Laine 2012-2015
Terho Mustonen 2016-2019
Joonas Lyytinen 2020 -

Toiminnanjohtajat

Erkki Kerttula 1953, 1956-1961
Kalevi Mattila 1962-1963
Jarmo Lohi 1.1.-15.7.1979
Leo Heiskanen 1979 - 30.9.1985
Jukka Lehto 1.10.1985 - 31.5.1987
Kurt Lindeman 17.8.1987 - 31.1.2004
Eki Karlsson 2004-2005
Teemu Lakkasuo 2006 - 28.2.2007 saakka
Peter Grönholm 1.3.2007 - 22.10.2008
Lena Tallroth-Kock 22.9.2008 alkaen