Kv. miekkailukilpailuiden ilmoittautuminen 28vrk ennen kisaa

14.10.2022 Kaikki suomalaiset miekkailijat, jotka haluavat kilpailla ulkomailla, ilmoittavat osallistumisensa Suomen ulkopuolella pidettäviin kilpailuihin seuransa kautta (ks. kilpailumääräykset).

Kaikkien kilpailuiden osallistumisen edellytyksenä on, että miekkailijalla on voimassa oleva kansallinen kilpailulisenssi > ja kansainvälisen liitojen (FIE ja/tai EFC) alaisiin kilpailuihin vaaditaan lisäksi kansainvälinen lisenssi (kv-lisenssipaketti) ennen kilpailuun ilmoittautumista. Ohje: Miekkailun FIE/EFC kv. lisenssipaketin hankkimiselle >

Mikäli kv-lisenssipaketti ei ole ostettuna Suomisportista ennen ilmoittautumisajan päättymistä, tulee siitä seuralle (/urheilijalle) sanktiomaksu, lue lisää tästä >

 

 

 

Ilmoittautumiset kansainvälisiin kilpailuihin hoidetaan kilpailumääräysten mukaisesti seurojen toimesta Ophardt-järjestelmän kautta!

  • Liiton asettama pre-entry deadline eli ennakkoilmoittautumispäivä on kaudella 2022-2023 28 vrk ennen kilpailua
  • Seuran Ophardt:iin tekemien Pre-entry ilmoitusten jälkeen liitto ilmoittaa urheilijat kansainvälisiin kilpailujärjestelmiin, selvittää tuomariasiat ja -järjestelyt sekä joukkuekilpailuissa joukkuekokoonpanot
    • Mikäli seurasi tekee pre-entryn Ophardt:ssa, niin seura on itse vastuussa omasta sisäisestä prosessistaan. Joten huolehdithan seuran pääkäyttäjänä, että sisäinen ilmoittautumisaikanne on ennen liiton pre-entryn dead linea, näin vältytte turhilta sanktioilta
  • Kisoihin pääsee mukaan myös myöhästyneenä = jälki-ilmoittautuneena, josta menee erillinen kv. ilmoittautumisen sanktiomaksusta (lue lisää tästä > )
    • Mikäli myöhästynyt ilmoittautuminen aiheuttaa tuomarivelvoitteen maksaa kyseinen miekkailija/miekkailijat jälki-ilmoittautumissanktion lisäksi myös tuomarikustannuksen tai tuomarisanktion
  • Mikäli jokin kv.kilpailu, mihin aiot kilpailijana osallistua, puuttuu liiton toimintakalenterista ja Ophardt:sta, niin olethan ystävällinen ja laitat tiedon siitä seurasi kautta liiton toimistolle: toimisto@fencing-pentathlon.fi 

 

Mikäli jokin askarruttaa tai on epäselvää, Kirsi sekä Minna toimistolla auttavat sinua toimisto@fencing-pentathlon.fi

 

« Takaisin