5-ottelun SM-kilpailut 2019
15.6.2019 – 15.6.2019
Tulokset
Nykyaikaisen 5-ottelun Suomenmestaruudet oteltiin Nummelassa, Veikkolassa ja Espoossa.
Uinnilla aloitettiin Nummelan uimahallissa aamulla.
Miekkailu suoritettiin Veikkolan koulun liikuntasalissa, aseena kalpa miekka ja kaikki kaikkia vastaan periaatteella.
Esteratsastusosuus suoritettiin Peikin ratsastuskoululla Espoossa.
Laserjuoksu suoritettiin Veikkolan urheilukentän lähimaastoa hyödyntäen.
SM- naiset
1. Laura Salminen, HN5O, pisteet 1377
2. Annika Westerholm, HN5O, pisteet 892
SM- miehet
1. Tiitus Ämmälä, HN5O, pisteet 1185
2. Kalle Nuuja, HN5O, pisteet 238
3. Janne Saarikko, VeVe, pisteet 208
4. Antti Sorvari, VeVe, pisteet 160
SM- Masters mixed
1. Jan Bade, KyIf/UR33, pisteet 965
2. Riina Pitkänen, HN5O, pisteet 806
3. Salla Malinen, HN5O, pisteet 669
4. Anu Halinen, HN5O, pisteet 548
Seurojen lyhennykset:
KyIf/UR33 = Kyrkslätt Idrottsförening/Uudenmaankadun Ritarit 33
PM-BF = Porvoon Miekkailijat - Borgå Fäktare
HN5O = Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat
VeVe = Veikkolan Veikot
Tietoa kilpailusta
Tervetuloa Nykyaikaisen 5-ottelun SM-kilpailuun la 15.6.2019.
2019 on kulunut 70 vuotta ensimmäisitä Nykyaikaisen 5-ottelun SM-kilpailuista, joten kyseessä on juhlavuositapahtuma!
Järjestävät seurat: Helsingin nykyaikaiset 5-ottelijat ja Veikkolan Veikot
Kilpailun alustava aikataulu: ks. Kilpailukutsu
Suorituspaikat:
- Miekkailu: Veikkolan koulu, Veikkola, Kirkkonummi)
- Uinti: Nummelan uimahalli, Vihti
- Ratsastus Kauniaisten ratsastuskeskus
- Laser run: noin klo 17.00 Veikkolan urheilukenttä, Eerikinkartanontie, Veikkola (Vuorenmäen koulun vieressä) HUOM MUUTTUNUT PAIKKA
Sarjat: Yleinen (miehet ja naiset) sekä Masters (1989 tai aiemmin syntyneille, miehet ja naiset).
Lisäksi voidaan järjestää sarjat Juniorit ja U17, mikäli ilmoittautuneita on riittävästi. ks. kilpailukutsu.
Kilpailuun ilmoitetut ottelijat:
Miehet:
Tiitus Ämmälä, Hn5o
Kalle Nuuja, Hn5o
Janne Saarikko, VeVe
Antti Sorvari, VeVe
Naiset:
Laura Salminen, Hn5o
Eevi Bengs, Hn5o osanotto peruttu
Annika Westerholm, Hn5o
Saskia Halminen, Hn50
Masters:
Jan Bade, Kyif /UR33
Riina Pitkänen, Hn5o
Salla Malin, Hn5o
Maija Musto, Hn5o osanotto peruttu
Anu Halinen, Hn5o
Liiton valvoja: Katri Savolainen
Kilpailun johtaja: Björn Stenvik
Lisenssit kunnossa / ltk 13.6.